Aprendere Skolor förvärvar Labanskolan från 1 november 2022

10 November 2022

Aprendere skolor bedriver verksamhet inom grundskola, grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola. Företaget grundades år 2008 i samband med att grundskolan Skolgrunden förvärvades. Skolor har sedan successivt startats från grunden eller förvärvats.

Aprendere har för närvarande ca 1 300 elever och 350 medarbetare. Merparten av skolorna är belägna i Stockholms län med omnejd men vi har även verksamhet i Anderstorp i Småland, i Falköping i Västra Götaland samt i Östersund. Ordet Aprendere är en försvenskning av det franska ordet ’aprendre’, som betyder att lära sig.

Läs mer om Aprendere Skolor: https://aprendereskolor.se/

Nyheter

Julavslutning 21 dec 2022

Labanskolan har sin julavslutning kl.9.30-11.00 den ...
Läs mer

Julshow!

Åter på Labanskolans scen! En förtrollande ...
Läs mer

Aprendere Skolor förvärvar Labanskolan från 1 november 2022

Aprendere skolor bedriver verksamhet inom grundskola, ...
Läs mer

skolskjuts & färdtjänst

Stadsbyggnadsförvaltningen beklagar de problem som uppstått ...
Läs mer

Daglig Verksamhet

Om Daglig Verksamhet Hösten 2005 startades ...
Läs mer